ВОЙТИ

При помощи учётной записи на сайте Мариуполь ТВ
У вас нет логина на Мариуполь ТВ?
Зарегистрируйтесь
Забыли пароль?
Гогольfest 2021. Резюме
Mariupol.TV, 1 июня, 09:35
Гогольfest 2021. Резюме

30 травня в Маріуполі завершився третій Гогольfest. Він став найкоротшим з усіх та, схоже, зробленим в найстисліші терміни. Свято сучасного мистецтва тривало три дні, замість шести запланованих ще до карантину, а про його проведення стало відомо приблизно за місяць до стартової дати. Програма Гогольfest 2021 хоч і втратила в тривалості, але залишилася традиційно дуже насиченою подіями. Кіно, театр, музика, художнє мистецтво, освітні заходи ну і звичайно гранд-подія – рецепт той самий. Але цього року Маріупольці залишилися без наймасовішого та найгучнішого елементу фестивалю – великої музичної сцени в міському саду. І звісно, нічна програма в яхт-клубі цього компенсувати не змогла. Тому, цього року, центральним кластером Гогольfest став театр.

Програма складалася з гранд-події та 8 театральних вистав. Серед них одна європейська моновистава, дві онлайн колаборації та п’ять робот ЦСМ «Дах».  На жаль, розділ європейської драми, який був родзинкою попередніх Гогольfest скоротився майже до нуля. Всі ми розуміємо чому. Тож театральна програма стала схожа скоріше на гастролі ЦСМ «Дах», а весь кластер можна було назвати театром без драматургії (в класичному розумінні цього слова) або експериментальною лабораторією. Більшість вистав мали музичний або кросжанровий характер з акцентом на аудіовізуальну частину. На звернення до соціальної тематики претендувала хіба що колабораційна робота «Театроманії». Але вся ця театральна лабораторія вийшла досить цікавою.

 

Фрагмент вистави «Дорога додому»

 

Хедлайнером Гогольfest 2021 була гранд-подія «Дорога додому». Це яскраве, вражаюче своїми рішеннями музично-мультимедійне шоу. Зміксувавши елементи перформансу, театралізованої постановки, концерту та візуальних інсталяцій Троїцький зробив посеред степу масштабне видовище. Під локацію для події було обрано заплаву річки Малий Кальчик на трасі Н-20 поблизу села Гранітне за тридцять кілометрів від Маріуполя. «Дорога додому» повертає у якісь прадавні часи наскельних малюнків та язичницьких обрядів, пропонуючи самому пірнути в це дійство з головою.

Найцікавішою за формою, та найбагатшою на глибинні враження несподівано стала вистава «Alone». Ця робота є продуктом епохи пандемії та спробою опанувати формат онлайн вистав. Але у своєму «ДАХовому» розумінні. Чому несподівано? «Alone» - це пригоди дерев’яного чоловічка в макетних декораціях зняті на шість смартфонів та змонтовані в режимі онлайн. Звучить так собі, але виглядає просто фантастично. Постановка зібрала масу візуальних референсів. Загальна стилістика відсилає до Одіссеї Кубрика, а деякі сцени змушують згадати «Соляріс» Тарковського. Але ви ніколи б не дізналися що це все зроблено зі сміття та палиць й підсвічено ліхтариком. Глядачу дозволяють дізнатися цю «професійну таємницю» - «Alone» йде двічі. Спочатку ви дивитеся фінальний монтаж на екрані, а потім присутні за лаштунками й бачите весь процес. Але від цього «проста магія» вистави не розсіюється, а тільки стає сильнішою.

Фрагмент вистави «Alone»

 

Завершенням театральної програми другого дня стає музично-документальне дійство «Make Up». Нестандартний спосіб промоції нового альбому «Dakh Daughters» та, можливо, намагання хоч якось компенсувати відсутність великої музичної програми.

На третій день команда Гогольfest приготувала дві опери – це можна сказати їх коронний жанр. Камерна опера «Стус. Перехожий» намагалася розкрити спектр трагічних переживань через досвід молоді в контексті поезій Василя Стуса. Що вдалося дуже добре, так це екстрагувати з віршів максимум тендітності та лірики й це не найкращим чином вплинуло на баланс з динамізмом та енергетикою. Бездоганне вокальне виконання  не перекрило обмежень концепту. Позбавлена виразної форми вистава сприймається скоріше як музично-поетичне попурі.

Repost opera: LE за мотивами творів Лесі Українки завершила програму фестивалю. Повністю статична щодо мізансцени вистава отримує рух завдяки імпресіоністичним змінам барв та змінам настроїв.  Попри неможливість слідувати крізь виставу за наративом, глядач легко керується звуковим драйвом і досягає кульмінаційної точки. Музична доріжка опери подекуди спалахує мотивами арт-року та джазу додаючи інтригуючих контрапунктів до суворої класики вокальних партій. Яскравий захід, що поєднав візуальну елегантність та звукову потужність лайв концерту ставить потужну крапку Гогольfest 2021.

Фрагмент вистави Repost opera: LE

На завершення потрібно зазначити високий рівень організації фестивалю, технічно складна та насичена програма пройшла без збоїв. Але були й невеликі прикрості. Онлайн оператор реалізовував квитки на вистави з вільною посадкою за різними тарифами. Тобто ви могли купити дорожчий квиток на перші ряди, а по факту сісти де прийдеться. Ціни на театральні вистави коливалися від 200 до 300 гривень – нормальна цифра для Києва, але не для Маріуполя. Беручи до уваги що Гогольfest  фінансується значною мірою з державного та міських бюджетів, столичні ціни на білети здаються завищеними. Але все вирішує попит, і цього року попит, схоже, інколи перевищував пропозицію. Попри урізаний формат Гогольfest 2021 представив насичену та дуже оригінальну для Маріуполя програму й безсумнівно стане найцікавішою культурно-розважальною подією року. Бо гідних конкурентів фестиваль не має.

Іван Станіславський

 

Комментарии - 0

Наши партнёры
Наши контакты

E-mail: newsmariupol.tv@gmail.com

Связь по телефону

  • +38 (097) 441 16 29
  • +38 (095) 856 74 11