ВОЙТИ

При помощи учётной записи на сайте Мариуполь ТВ
У вас нет логина на Мариуполь ТВ?
Зарегистрируйтесь
Забыли пароль?
"Земля кочівників" - територія про яку ми не знали
Mariupol.TV, 20 марта 2021, 12:20

Кожних вихідних пропонуємо вашій увазі рецензії на фільми – як новинки кінопрокату, так і вже стрічки, витримані часом. Адже вихідні і кіно створені один для одного! Якщо ще не бачили – йдіть в кіно, дивіться вдома, а якщо вже подивились – то долучайтесь до обговорення. Да прибуде з вами попкорн!

Нещодавно американська кіноакадемія оголосила шорт-листи в усіх номінаціях Оскару 2021. Церемонія відбудеться 26 квітня. В претенденти на звання «Найкращий фільм» потрапили  вісім стрічок, з яких про дві я вже писав. Це байопік-відсилка до «Громадянина Кейна» режисера Девіда Фінчера «Манк» (Mank) та «Суд над чиказькою сімкою» (The Trial of the Chicago 7) Аарона Соркіна, судова драма основана на реальних подіях про громадянський активізм. Також в шорт-листі «Батько» (The Father), «Юда і Чорний Месія» (Judas and the Black Messiah), «Мінар» (Minari), «Перспективна дівчина» (Promising Young Woman), «Звук металу» (Sound of Metal) та «Земля кочівників» (Nomadland). Кожен з фільмів вартий уваги, тож поки переможець не визначений, цікаво подивитися їх усі.

«Земля кочівників» - американська драма, що вийшла восени минулого року. Зрежисувала її Хлої Чжао, а головну роль та продюсерські функції взяла на себе дворазова лауреатка премії «Оскар» Френсіс Мак-Дорманд. В основу стрічки покладений документальний роман Джессіки Брудер під назвою  «Земля кочівників: вижити в Америці XXI століття» (англ. Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century).

Найперше що треба знати - це не фальшива глянцева голлівудська історія, і не зарозумілий арт-хаус.  Стрічка багато чого запозичила з документалістики, це і сама історія, і загальний тон, подача, і участь непрофесійних акторів. Дуже цікавий формат. Фільм показує безталанну Америку, Різдво, яке не дуже то й щасливе, самотність та реальність. Хоч радісного тут майже нічого немає, проте історія зовсім не занепадницька, а головне - щира і близька кожному. Взагалі то для сприйняття це дуже простий фільм, здається про нього і казати нічого не треба.

В центрі сюжету Ферн (Френсіс Мак-Дорманд) – вже не молода жінка, що жила в мономісті під назвою Емпайр. Місто існувало за рахунок великого підприємства, а коли підприємство збанкрутувало Емпайр тихо загинув. Наче справжня імперія, час якої просто добіг кінця. Ферн втратила молодість, роботу, чоловіка та домівку – буквально опинилася на узбіччі життя. Проте поставилася до цього філософські. Вона сіла в автівку і з узбіччя виїхала на дорогу.  Та знайшла там цілу спільноту людей, які живуть в трейлерах й фургонах й наче равлики возять свою домівку разом з собою. Це люди з характером, одинаки що здатні стати лицем до будь-якої ситуації яку тільки може викинути примхлива доля. Ніхто з плем’я кочівників здається ніколи не мав ані дома, ані сім’ї, ані навіть батьків. Але ні. Їх домівка - повсюди, їх сім’я – кожен зустрічний. І ще вони володіють однією таємницею. Мова не про 10 способів прихованого паркування, а про власну філософію. Мандрівники вірять, що життя наче дорога – нескінченне. Тому ніколи не кажи прощавай, а кажи: побачимося на дорозі. Живе те – про що пам’ятають. Тож кочівники мчать і мчать по дорогах. Що може їх зупинити? Ніщо, навіть відсутність автосервісу.

 

Тож мотив зайвої людини, мабуть, найсильніший у цій стрічці. Ферн досить інертна, але її женуть обставини й цей рух легко може стати вічним. Вона починає шлях без жодної мети, наче той Форест Гамп який біжить просто щоб бігти та може зупинитися будь-якої миті. Проте згодом героїня проходить певний логічний маршрут на якому виникають нові прив’язаності та старі зв’язки, сім’я та стосунки. Жодна з цих зупинок не стає для Ферн кінцевою. Вона рушає далі до… Чи може навпаки від… Інший потужний мотив, що прозирає ледь не в кожному кадрі – людина частина природи, частина цього великого світу. Ти можеш лежати немов камінь серед пустелі, а можеш невтомно шукати своє ідеальне місце like a rolling stone. Такі правила, або така правда цього життя.

Вся ця історія подається максимально впритул до глядача. Майже з інтимною близькістю, бо іноді ви лишаєтеся з Ферн на самоті. Стрічка по суті перетворюється у монодраму не потрапити під вплив якої можна тільки повністю затуливши очі та вуха. Хоча врівноважений тон та медитативний темп хіпівський роуд-муві запобігають емоційному перенавантаженню, сила стрічки анітрохи не розсіюється. «Земля кочівників» справляє потужне враження завдяки вдалому поєднанню концепції та змістовності при актуальності теми. Документальна стилістика що не використовує  метафор та узагальнень доносить меседж найкоротшим шляхом і точно в ціль. Відсутність спроб маніпулювати чи нав’язувати висновки створює ту саму життєву правдивість і ти віддаєшся історії без залишку. Поява «Землі кочівників» схожа на несподіване географічне відкриття в епоху космічних подорожей.  Це якась нова територія про яку ми не знали.

Іван Станіславський
 

Комментарии - 0

Наши партнёры
Наши контакты

E-mail: newsmariupol.tv@gmail.com

Связь по телефону

  • +38 (097) 441 16 29
  • +38 (095) 856 74 11