ВОЙТИ

При помощи учётной записи на сайте Мариуполь ТВ
У вас нет логина на Мариуполь ТВ?
Зарегистрируйтесь
Забыли пароль?
1944. Крим. Депортація. В Маріуполі показали документальну стрічку про геноцид кримських татар
Mariupol.TV, 22 мая 2021, 11:01
1944. Крим. Депортація. В Маріуполі показали документальну стрічку про геноцид кримських татар

18 травня,  в День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, в Маріуполі продемонстрували документальний фільм «1944. Крим. Депортація». Повнометражна стрічка присвячена 75-й річниці примусового переселення кримських татар, її прем’єра в Україні відбулася 17 травня 2019 року. На міжнародному екрані картину презентували в серпні 2020 року в рамках фестивалю документального кіно «Beyond the Borders».  А в жовтні 2020 «1944. Крим. Депортація» здобув гран-прі в секції міжнародного документального кіно на восьмому кінофестивалі «Antakya». Стрічка Фатіми Осман та Юнуса Паши не мала прокатної історії й досі веде фестивальне життя. Маріупольські глядачі отримали унікальну можливість  переглянути її завдяки кіноклубу «Slon».

18 травня 1944 року розпочалася спецоперація НКВС із депортації кримських татар в райони Узбекистану, Казахстану, Таджикистану та Уралу. Основана хвиля примусового переселення тривала два дні й завершилася 20-го травня. Офіційною причиною депортації радянський режим називав колабораціонізм кримських татар під час Другої світової війни. За цей короткий проміжок часу свої Батьківщину втратило від 200 до 400 тисяч людей, до половини з яких загинули впродовж наступних кількох років. В кількох країнах ці події офіційно визнано геноцидом.

Ахтем Сейтаблаєв вже намагався зобразити на екрані трагедію свого народу в ігровому фільмі «Хайтарма» (2013). Фатіма Осман та Юнус Паша звернулися до документального стилю оповідання. Вони спробували передати національну катастрофу через особисті історії трьох свідків. Поневіряння цілого народу, який став черговою жертвою радянського терору, заслання, голод, смерть рідних людей: отакі дитячі спогади отримало ціле покоління, та ще в додачу тавро зрадника на подальше життя. Фатіма Осман сама з родини депортованих, проте записати історії своїх пращурів не встигла. В родині кожного кримського татарина повинна лишатися пам’ять про ці події, і саме це спонукало режисерку створити свій фільм.

«1944. Крим. Депортація» вийшов фільмом дуже особистим та провокуючим на емоційний рефлекс. Завдяки великій кількості крупних планів ми часто опиняємося дуже близько до героїв, бачимо кожну їхню сльозу. Зараз це люди похилого віку, але події 1944 року здатні спричиняти біль навіть з відстані у сім десятиріч. Цікавою знахідкою стрічки стали анімації на основі малюнків кримськотатарського художника Садих Аджи-Селімова, який є жертвою депортації. Моторошні зображення за настроєм та кольором трохи схожі на твори Босха та Брейгеля стають влучними ілюстраціями для трагедії.

Ностальгічні спогади про країну дитинства та особисті лиха змішуються з більш глобальним відчуттям несправедливості історичної. Під час війни не було національності, воювали всі.  Але окупація німецька змінилася на радянську і кримські татари знову перетворилися на ворогів. Для них лихоліття не скінчилися. У 2014 році цей народ знов опинився під колесом історії. Після окупації півострову Росією кримськотатарська спільнота бачить загрозу повторення подій майже 80-річної давнини. Фатіма Осман та Юнус Паша спробували розповісти пересічним українцям про трагічну долю свого народу, одночасно  передати всю тугу минулого та загрозу сьогодення.

Іван Станіславський

Комментарии - 0

Наши партнёры
Наши контакты

E-mail: newsmariupol.tv@gmail.com

Связь по телефону

  • +38 (097) 441 16 29
  • +38 (095) 856 74 11