ВОЙТИ

При помощи учётной записи на сайте Мариуполь ТВ
У вас нет логина на Мариуполь ТВ?
Зарегистрируйтесь
Забыли пароль?
Театральна брама. Вхід або вихід? В Маріуполі пройшов фестиваль театрального мистецтва
Mariupol.TV, 12 сентября 2019, 12:17
Театральна брама. Вхід або вихід? В Маріуполі пройшов фестиваль театрального мистецтва

З 4-го по 10-те вересня в Маріуполі вперше проходив театральний фестиваль "Театральна брама". Необхідність заповнити цю нішу визріла вже давно. Багатий асортимент музично-розважальних подій, що проходять в місті, потрібно було урівноважити подіями культурними. І ось, здається, відбулось. Організатором і базою для "Театральної брами" став місцевий драматичний театр за підтримки обласного управління культури. 

Плей-ліст повинен був включати одинадцять постановок дев'яти різних театрів, у тому числі дві у виконанні артистів місцевої сцени. Але, в останні дні перед стартом стало відомо, що одеський ТЮЗ і львівський театр імені Дрогобича не братимуть участі в "Брамі". Таким чином, для розширення світогляду місцевому глядачу залишилося сім п'єс у виконанні шести іногородніх труп. З них п'ять на великій сцені.

Самими очікуваними і авторитетними гостями фестивалю, без сумнівів, виявилися представники Івано-Франківського національного театру імені Івана Франка під керівництвом Ростислава Держипільського. Сьогодні, цей колектив став одним з тих, хто визначає тенденції усієї української сцени, і його участь, по суті, "зробила" увесь фестиваль. Івано-Франківці більше всіх вклалися не лише авторитетом, але і приготували найоб'ємнішу програму. 

"Театральну Браму" відкрив спектакль "Солодка Даруся" по роману Марії Матіос, що вже став візитівкою театру імені Івана Франка - 11 років на сцені та близько 250 показів. Несамовита трагедія, що експонує жах встановлення радянської влади в Прикарпатті через долю простої людини.

У фундаменті вистави - українська фольклорна поетика сповнена живим енергетизмом, без щонайменшого натяку на лубок або шароварщину. Виконавці ролей - вони ж і носії етнічних традицій. Напевно, в цьому і є секрет - трупі не потрібно грати українців. Коли на сцені природність, а не імітація - це справляє зовсім інше враження.   

Фрагмент вистави "Солодка Даруся"
Піднесена візуально-звукова складова в спектаклі вдало збалансована з натуралізмом сценічних рішень, і не створює конкуренції наративу. "Солодка Даруся" - це архітектурно складна багаторівнева притча про правду людську, і про правду історичну. Велика чаша гіркої правди для усіх українців, яку варто випити до дна. Якщо звісно ви здатні на це, адже спектакль триває майже три години. На жаль, відкриття "Театральної Брами" не зібрало повного залу (680 місць) - це факт. А після антракту, за "лисини", що з'явилися, в партері навіть стало якось незручно перед гостями.

Другим номером "Брами" на великій сцені знову стала робота театру імені Івана Франко по п'єсі Марії Матіос. 5 вересня маріупольці дивилися "Націю" в постановці Ростислава Держипільського. Цей триптих можна назвати одночасно і сиквелом і приквелом до "Дарусі". Обидва спектаклі виглядають настільки споріднено, що можна розглядати їх як надпотужну дилогію національної трагедії.

Фрагмент вистави "Нація"
Але разом з творчою місією, театр Івана Франка виконав ще одну. Дуже символічно, що у своє перше відвідування прикарпатці зробили акцент саме на патріотично-світоглядних проблемах. Переосмислення місця України в радянській історії, український повстанський рух, злочини комуністичного режиму – всі ці питання в Маріуполі досі табуйовані та не промовляються вголос. Показовий приклад - сумна доля постановки "Слава Героям" по п'єсі Павла Ар’є на нашій сцені.

У вікенд маріупольським глядачам представили свої роботи три колективи. Театр українського фольклору "Берегиня" показав містерію за мотивами "Тіней забутих предків". Миколаївський російський театр на малій сцені дав "Кольори" по Ар’є. А гості з Луганського муздраму додали екзотики, втіливши матеріал турецького драматурга Тунджера Джюдженоглу "Лавина". В понеділок на малій сцені прозвучав "Голос тихої безодні" (Н. Неждана) у виконанні запорізького ТЮЗу. 

Господарі сцени скромно обмежилися двома показами на малій сцені - "Сойчине Крило" (І.Франко) і "Шинкарка" (С. Новицька).

Закривав програму спектакль "Экспериментаріум" за п'єсою Павла Ар’є "На початку і наприкінці часів", який привіз з Ніжина театр імені Коцюбинського. Особливістю цієї інсценізації став виконавець головної ролі. Бабу Прісю тут грає генеральний директор та художній керівник театру Юрій Муквич. В його виконанні цей образ набув несподіваних інтонацій.

Фрагмент вистави " Экспериментаріум "
«Театральна Брама» стала гуртовим імпортером новітньої української драматургії в Маріуполь. Загалом  шість постановок зіграно за текстами сучасних українських авторів. Така орієнтація дуже тішить, але дефіцит у цьому жанрі має штучний характер. Ті ж Ар’є і Неждана зовсім нещодавно були в репертуарі. Проте, на превеликий жаль, глядачі позбавлені їх робіт через внутрішні чвари всередині маріупольського театру. 

І звісно, хотілось би, щоб цей фестиваль став чимось більшим ніж регіональна театральна подія. "Брама" може стати отвором в завісі географічної й культурної провінційності, через яку маріупольський драматичний міг би плідно взаємодіяти з сучасною українською сценою. Але поки що, крізь «Театральну Браму» тільки фрагментарно можна було побачити великий світ національного театру, який звідси здається потойбіччям. Хоча насправді все навпаки. Щиро побажаємо цьому фестивалю творчого розвитку та не перетворитися лише в статтю витрат обласного кошторису. 
Іван Станіславський

 

Комментарии - 2

Маріупольський глядач - 12 сентября 2019, 14:40

Дякую пане завліт :)

Миколаївський глядач - 12 сентября 2019, 14:14

Дякую за детальну розповідь. Так хотілось самому відвідати, але не склалось

Наши партнёры
Наши контакты

E-mail: newsmariupol.tv@gmail.com

Связь по телефону

  • +38 (097) 441 16 29
  • +38 (095) 856 74 11