ВОЙТИ

При помощи учётной записи на сайте Мариуполь ТВ
У вас нет логина на Мариуполь ТВ?
Зарегистрируйтесь
Забыли пароль?
У маріупольському незалежному театрі йде вистава «Селфі зі склерозом»
Mariupol.TV, 22 ноября 2019, 13:31
У маріупольському незалежному театрі йде вистава «Селфі зі склерозом»

18 листопада у приватному маріупольському театрі «Terra Incognita» відбулась прем’єра вистави «Селфі зі склерозом» за п’єсою українського сатирика Олександра Володарського в постановці Анатолія Левченка.  Маріуполь вже дванадцяте місто в театральній біографії цієї вистави, «Селфі зі склерозом» йде у Києві, Вінниці та багатьох інших театрах України та Росії. Проте саме маріупольська постановка встановила своєрідний рекорд. Виконавиці головної ролі Ганні Федорівні Фоменко незабаром виповниться 86 років і вона найстарша з усіх актрис що бралися працювати над персонажем Майї Михайлівни. Буде цікаво зазначити, що за словами автора п’єси, наймолодшій виконавиці цієї ролі всього 27.

Отже, постановка стала бенефісом Ганни Фоменко – старійшини місцевої сцени – за її плечима вже 57 років в акторській професії. Також до акторського складу потрапив ще один з найдосвідченіших акторів нашого театру  - Валерій Сарбей. А хронічний склероз втілював двадцятитрирічний артист Дмитро Нестеренко. Отакий сплав досвіду та молодості.

Склероз важко вилікувати, але про нього легко забути. Цей афоризм дуже пасує головній героїні спектаклю Майї Михайлівни. Їй 92 роки, вона пенсіонерка. Проте пенсіонерка, у власному тлумаченні цього поняття. Згідно з термінологією Майї Михайлівни пенсіонер - це людина, якій набридло працювати, але не набридло жити. Дійсно, як може набриднути таке життя, коли кожної миті несподіванки? Гарна штука склероз.

Майя Михайлівна самотня жінка, проте в уявній реальності, навколо неї обертається цілий космос спогадів та примар, що виринають із темряви минулого. Саме в цьому паралельному всесвіті відбувається дія спектаклю. Склероз персоніфіковано в образі молодого хлопця, що назавжди прикутий до бабусі, та відверто тяготиться від щоденного серіалу в стилі «дня бабака».  

Проте раптом рутинність порушується.  Інтимні подробиці минулих романтичних стосунків стають відкриттям для самої Майї Михайлівни й для її склерозу. Згодом перед глядачами розвертається ціла сповідь, сповнена зворушливих, іноді сентиментальних деталей. Героїня постає жінкою, яка дуже багато чого пережила на своєму віці. Дитинство, війна, кохання – тепер все в минулому, зараз її життєвий шлях добігає кінця.

Але ніякої чорної меланхолії – цей спектакль справжня антологія гумору. Персонажі спритно жонглюють афористичними, відточеними жартами та саркастичними ремарками.  Явно відчувається рука майстра сатиричного тексту.  Звідси, здається, й форма вистави. «Селфі і склерозом» це суто текстуальний спектакль. Трохи штучного диму та перука отруйного кольору – ось, мабуть найяскравіші візуальні штучки, що використав режисер. Доволі простий сюжет, лаконічне сценічне втілення та стримана акторська гра – все це м’яко орієнтує  глядачів на сприйняття вербальної інформації.

«Селфі зі склерозом» це не складна наповнена актуальними проблемами сучасності вистава, що зриває дах. Але вона і не така одновимірна як може здатися. Спектакль обережно наштовхує на певні рефлексії, що можуть відрізнятися залежно від віку глядачів, та з часом зазнавати трансформацій. Спочатку здається що «Селфі» це такий життєвий анекдот – посміялися та забули Але коли примірюєш Майю Михайлівну на себе, приходить розуміння що кожен з нас може колись лишитися на одинці зі своїм склерозом.

Люди доживають свій вік поза суспільством, зачинені в ефемерному світі власних спогадів – подібна проблематика соціальної капсулізації вже була на маріупольській сцені. В академічному театрі кілька років тому йшла вистава «З привітом твої таргани» того ж Анатолія Левченка за п’єсою Богаєва. Але тут річ вже не про легітимізацію примарних світів. Історія однієї людини передає існування цілого покоління. А може й навіть не одного. Здається, щоб почути голоси людей, які зачинені в ефемерних світах, нам всім просто потрібно бути чуйнішими та уважнішими.

Іван Станіславський 

Комментарии - 0

Наши партнёры
Наши контакты

E-mail: newsmariupol.tv@gmail.com

Связь по телефону

  • +38 (097) 441 16 29
  • +38 (095) 856 74 11