Новостной портал Мариуполя  Логин Логин:......Пароль:...  / Войти ...Регистрация  Напомнить пароль
 Страны СНГ    Евросоюз    Образование    ЖКХ    Силовые структуры    Транспорт    Добавили пользователи    АТО    Война    Общество    Происшествия    Присланные  

Новостной сайт Мариуполя

ТОП-3 фейків маріупольського краєзнавства. Частина 1. Будинок Митрополита Ігнатія

30 мая 2020, 11:24

1
1142

Фейком називають неправдиву інформацію що шириться серед людей. Фейки можуть бути потужним і керованим інструментом маніпуляцій. А можуть виникати стихійно і не мати ніякої цілеспрямованості. В краєзнавстві таке часто трапляється в результаті спотворення інформації в обігу та завдяки помилкам дослідників чи їх схильності до популізму. Так в народі Гамперський узвіз іноді називають Гамбургським, це приклад ненавмисної фонетичної підміни між схожими за звучанням словами. Але так чи інакше фейк залишається фейком – інформацією яка не відповідає дійсності. Захопливі, дивовижні та шокуючі альтернативні історії часто стають більш популярними ніж нудні та банальні справжні факти. Іноді легенди легітимізуються не тільки в народі, але і серед фахівців. Тоді фейки починають жити своїм життям, підмінювати справжню історію та породжувати наступні викривлення.

В краєзнавчих колах Маріуполя склалася своя досить велика антологія нісенітниць, але ми зупинимось лише на трьох міських легендах. Ці історії досить міцно увійшли в народну свідомість і продовжують згадуватись попри те що ніяких доказів їх реальності не існує. Мабуть, частіше за все доводиться чути байку про будинок Митрополита Ігнатія. При чому іноді від людей що серйозно цікавляться історією міста. Тому вона посідає першу сходинку цього хіт-параду.

Митрополит Ігнатій очолював переселення з Криму до Приазов’я греків, які у 1780 році прибули в межі сучасного Маріуполя. Але вже незабаром він був вимушений оселитися за шість верст від міста, а в 1786 році помер. Зараз з ім’ям Ігнатія пов’язують будинок за адресою вулиця Митрополитська сім. Якщо це так, то в поточному році йому повинно виповнитися 240 років! Тоді виходить що це не тільки найстаріший будинок в місті, а й взагалі споруда.

Точно встановити джерело цього міфу неможливо. Проте добре відомо хто посприяв його поширенню. На початку 90-х років відомий краєзнавець Аркадій Проценко досить безапеляційно і водночас без пояснень, стверджував: «В конце XVIII века дом №7 принадлежал митрополиту Игнатию из рода Гозадиновых. Митрополит прожил в доме семь лет. После его смерти в 1786 году дом перешел к его наследникам». Зараз вже невідомо чи дослідник дійсно так вважав чи підтримав цю версію за якихось інших причин. Кажуть що міська влада в той час збиралася відкривати там музей і можливо знадобилося якесь історичне підґрунтя. Пройшло декілька років і міф отримав підтримку іншого стовпа маріупольського краєзнавства. У 1998 році  Сергій Буров в нарисі про вулицю Митрополитську пише не менш впевнено: «улица получила  название по той причине, что стоял на ней дом Митрополита Игнатия. Впрочем, почему «стоял»? Он и сейчас стоит на углу Митрополитской и Торговой улиц». Таким чином за підтримки авторитетних краєзнавців легенда про будинок Митрополита увійшла в обіг як усталений факт. 

Дивовижно, але про нерухомість Ігнатія Гозадіно в історії збереглося достатньо документальних даних. Достатньо для того щоб до фундаменту зруйнувати міф. Відомо що все майно архієрея лишилося в спадок племіннику - капітану Івану Гозадінову. І вже в наступному після смерті Ігнатія 1787-му році його кам’яний будинок був зруйнований щоб облаштувати тимчасовий «палац» для зустрічі Катерини ІІ. Імператриця так і не побувала в Маріуполі а «палац» так і не збудували. Цю цікаву інформацію містить ордер князя Г.А. Потьомкіна від 5 жовтня 1790 року, який можна знайти в «Літопису Катеринославської архівної комісії».

«Біблія» місцевого краєзнавства –  книга «Маріуполь та його околиці» теж свідчить проти міфу. На сторінках видання яке побачило світ у 1892 році вся нерухомість Ігнатія згадується вже в минулому часі. До того ж упорядник книги Тимошевський надає інші цікаві відомості. Опис що проводився у 1791 році засвідчив що всі будови на подвір’ї Митрополита знаходяться у ветхому стані та потребують капітального ремонту. Тих хто може уявити що споруди які в 1791 були майже зруйновані дожили до 2020 чекає ще один аргумент. Опис наводить габарити того самого будинку в якому жив Митрополит. Довжина та ширина сягала більше ніж вісім на шість сажнів – це прямокутник приблизно 16 на 12 метрів, заввишки будинок був всього 2,5 метри. Сучасна споруда нагадує літеру «Г» і не дуже підходить під вищеозначені габарити.

Ну якщо ви й досі віруєте в те що Ігнатій жив за сучасною адресою Митрополитська 7 вам залишається звернутися до старовинних мап, яких теж збереглося багато. На мапі 1782 року подвір’я Митрополита позначено окремо, от тільки розташовується воно на парній стороні вулиці – через дорогу від сучасного сьомого номера. Згідно з старими мапами ріг вулиць Торгової та Митрополитської де зараз стоїть будинок №7 сформувався в сучасному вигляді тільки в другій половині ХІХ сторіччя. Отже, буквально все свідчить проти того що будинок «Мойсея» маріупольських греків міг зберегтися до наших часів. 

Всі наведені вище факти аж ніяк не нові й добре відомі багато років. Інший авторитетний дослідник історії Маріуполя Лев Яруцький критично ставився до цієї легенди ще в дев’яності роки. А у 2011 році на той час завідувачка відділу краєзнавчого музею Раїса Божко опублікувала дослідження в якому не залишила жодного шансу прибічникам міфу. І серйозні дослідники рідного краю з висновками  Божко погодилися. Проте легенда про будинок Митрополита жива попри все і наштовхує нас на один простий висновок. Щоб створити фейк достатньо декількох речень, а от щоб його спростувати треба докласти неабияких зусиль.

В цій історії є ще одна прикрість. В масовій свідомості байка майже повністю закрила справжній факт. За адресою Митрополитська сім жив Георгій Костоправ – виданий діяч грецького культурного відродження, що був розстріляний радянською владою в 1938 році. Не дуже зручна та непридатна до популістського використання історія Костоправа на жаль поступається красивій байці про будинок Ігнатія. Це наочний приклад того, як легко вигадки можуть підмінювати реальність. Завжди треба пам’ятати: історія – це про те що було, а не про те, чого нам би хотілось.

Іван Станіславський


Оценка: 0    Рейтинг: 0

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


   Версия для печати  
Отправить другу
 
Письмо редактору

 
Мы на YouTube:
 

Комментарии - 1

Ваш комментарий:
Ваше имя:     Введите код с картинки:

И кто просмотрел себе это домик? Кто хочет прибрать себе этот домик?


Архив новостей

Мы в соцсетях

Наши контакты

  • E-mail: mail
  • Связь по телефону:
    • +38 (097) 441 16 29
    • +38 (095) 856 74 11

Нам интересно ваше мнение

Просмотреть все опросы
Юрий Тернавский Юрий Тернавский общественный деятель

С течением лет переосмысливаются те факты и культ войны, которые в наши головы вкладывали советские учебники и российская пропаганда. Мы долго игнорировали трагические страницы Второй мировой, радуясь победе советского народа. И сегодня мы пожинаем горькие плоды вытравливания исторической правды из памяти украинской нации. Любая война — чудовищна, жестока и кровава по сути. Это трагедия как для побежденных, так и для победителей. Боль утраты коснулась каждой украинской семьи. Это нужно понимать, знать и помнить. И ценить мир, который сейчас снова достается нам такой дорогой ценой.
2017-05-08