Новостной портал Мариуполя  Логин Логин:......Пароль:...  / Войти ...Регистрация  Напомнить пароль
 Театр    Кино    Литература    Музыка    Искусство  

Новостной сайт Мариуполя

Драматичний театр в Маріуполі починає сезон виставою «Біла ворона»

22 октября 2019 , 12:24

0
3938

19 жовтня драматичний театр в Маріуполі розпочав новий 142-й театральний сезон виставою «Біла ворона», яка позиціонується як рок-опера. В основі цієї постановки однойменна драматична поема Юрія Рибчинського (до речі, вона цього року святкує 30-річчя) в музичному супроводі Геннадія Татарченко. Вперше поема Рибчинського була втілена на сцені театру імені Івана Франка в 1991 році, та досі представляє неабиякий інтерес для театральних режисерів. Мабуть, самим великим її поціновувачем в Україні є Максим Голенко, який не так давно презентував вже третю версію рок-опери. А тепер до фан-клубу оперних рокерів долучилася режисерка маріупольського театру Анжеліка Добрунова.

Відкриття нового сезону саме україномовною п’єсою, мабуть, можна вважати декларацією намірів. Бо в планах маріупольського театру стоїть доволі амбітна мета - за три роки повністю перейти на україномовний репертуар. Проте в афішах стратегію цього руху поки що побачити важко. В минулому сезоні частка україномовних показів на великій сцені для дорослого глядача трохи перевищила 12 відсотків. А серед анонсованих восьми дорослих вистав на великій сцені, що пройдуть з 19 жовтня по 3 листопада тільки дві державною мовою.

Але повернемось зі страждаючого сьогодення до середньовіччя. В центрі дії канонічний подвиг французької дівчини Жанни Д’Арк. Покинувши коханого Жанна очолює боротьбу з англійськими загарбниками під час Сторічної війни. Далі зрада та мученицька смерть на вогнищі. Класична сюжетна лінія та символізм, що вже набув інтернаціонального значення. Фабула зведена до протистояння добра і зла у моделі захисник-загарбник. Але, завдяки жанровим особливостям, наратив тут відходить на другий план поступаючись іншим складовим.

Якщо ви маєте хоч якесь розуміння, що таке взагалі «рок» в музичному сенсі, то вже на перших секундах вас чекає нокдаун. Фонограма «Білої ворони» це караоке трек шансонно-ресторанного формату, що був набраний з примітивних MIDI семплів. Це по-перше. По-друге, сам музичний матеріал жанрово дуже далекий від дефініції «рок».  Майже всі інші композиції - прямі нащадки радянських ВІА зразку 70-х 80-х. Саундтрек «Ворони» нагадує щось середнє між «Мушкетерами» та «Людиною з бульвару Капуцинів». Скориставшись інтернетом розумієш, в чому справа. Композитор Геннадій Татарченко, відомий своїм співробітництвом з такими «монстрами рок-сцени» як Валерій Леонтьєв, Софія Ротару, Іво Бобул, Тамара Гвердцетелі. Was ist? – лунає зі сцени. Мимоволі починаєш задавати собі це питання в приступі когнітивного дисонансу.

Що до «оперності» вистави, то тут теж має місце гіперболізація. «Білій вороні» відверто бракує потужності та величності оперних творів. Частіше вона просто гучна та бравурна. Масові хореографічні номери  могли б бути прикрасою вистави при умові більш ретельного виконання.  Єдиною складовою «Білої ворони», яку безумовно можна назвати вдалою та нагородити навіть більш нескромними епітетами, виявляється лідер вокал. Дар’я Недавня у ролі Жанни Д’Арк, це відкриття, це успіх і відрада. Її голос є наче джерелом життєдайної сили у царстві мертвого синтетичного саунду. Тому короткий відрізок «a cappella» запам’ятовується, мабуть більше за все.

«Рок-опера» - це звучить круто. Проте, якби жанр було визначено скромніше, як «мюзикл», це було б не так пафосно, але, здається, ближче до правди. Бажання подати «Білу Ворону», як щось небачене та грандіозне, лише створює завищені очікування.

Разом з тим бентежить відсутність спроб до якогось переосмислення та адаптування матеріалу. Маріупольський глядач у 2019 році де-факто отримує гімн «д’артаньянствуючим» вісімдесятим, не тільки в музичному але і в сценічному сенсі. Замість сучасних театральних тенденцій – архаїка. Замість актуальності – ностальгія. Замість руху вперед – флешбеки в минуле.

Якщо поглянути під широким кутом, то «Біла ворона» для нашого театру це звісно новий та сміливий формат. Вистава є театральним продуктом цілком придатним для споживання, і вже викликала великий інтерес публіки. Добре впізнавані архетипи, яскравість, помпезність, масштабність та видовищність безперечно перекриють низькоякісну та безнадійно застарілу музичну складову. І якщо «Біла Ворона» по бокс-офісу зможе конкурувати, наприклад, з «Примадоннами», то це вже можна буде вважати частковою індульгенцією.

Іван Станіславський


Оценка: 0    Рейтинг: 0

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


   Версия для печати  
Отправить другу
 
Письмо редактору

 
Мы на YouTube:
 

Комментарии - 0

Ваш комментарий:
Ваше имя:     Введите код с картинки:Архив новостей

Мы в соцсетях

Наши контакты

  • E-mail: mail
  • Связь по телефону:
    • +38 (097) 441 16 29
    • +38 (095) 856 74 11

Нам интересно Ваше мнение

Просмотреть все опросы
Дмитрий Ярош Дмитрий Ярош Лидер "Правого сектора"

Когда я не вижу необходимости находиться там (в Верховной Раде, - ред), то чего сидеть? Я не раз говорил, что от отдельного внефракционного депутата не зависит ничего. Ну, посижу, послушаю, кнопку понажимаю. И что?
2016-11-07