Новостной портал Мариуполя  Логин Логин:......Пароль:...  / Войти ...Регистрация  Напомнить пароль
 Театр    Кино    Литература    Музыка    Искусство  

Новостной сайт Мариуполя

В маріупольському театрі Terra Іncognita пролунав «Голос тихої безодні»

28 ноября 2019 , 10:37

0
5604

Маріупольський приватний театр «Terra Іncognita» представив глядачам свою третю прем’єру. 25 листопада пройшов показ вистави «Голос тихої безодні» в постановці Анатолія Левченка. Спектакль вийшов напередодні Дня пам'яті жертв голодоморів, та нагадує нам про трагічні сторінки нашої історії 1932-1933 років. Українське суспільство буквально травмоване цими подіями як ментально так і демографічно. Ось тільки відірваність причин від наслідків трагедії досі не дає можливості  цілком здолати посттравматичний синдром. Наш діагноз  - дистанціювання та відмова від особистої суб’єктної причетності до подій.  Вбивства в масштабі мільйонів - це не тільки важко, а скоріше страшно собі уявити.

Щороку всі інформаційні видання справно нагадують нам про Голодомор, але у творчому просторі брак емоційних рефлексій на цю тему досить відчутний. П’єса «Голос тихої безодні» сучасної української драматургині  Неди Неждани намагається дещо компенсувати цей дефіцит. Замість фактів або доказів п’єса використовує матерії суб’єктивного світу – емоції, переживання та реакції, завдяки чому спектакль сприймається як робота саме творча, а не програмно-виховна.

«Голос тихої безодні» досліджує внутрішній світ особистості яка потерпає від нещадності буття. Героїня перебуває ще наче в першому колі пекла, на межі справжньої прірви.  Вона навіть має крила та може втекти, але гравітація страху не дозволяє їй злетіти. Голод, розстріли, доноси, біль втрат, відчуття провини, страх перед загибеллю – все це передається глядачу крізь інтроверсійне відчування головного персонажу. І хоча в цілому відносини дихотомічно візуалізовано як протистояння вовків з птахами, розпуття, на якому опиняється головна героїня набагато складніше. Добре коли можна обирати між гарним і поганим, але їй доводиться обирати між поганим і ще гіршим… Що краще, опинитися у безодні, чи стати її частиною?

П’єса написана в форматі моновистави, проте в Маріуполі цю монофонічність розклали на три голоси. Втілювали головну героїню три актриси: Дар’я Іванова, Віра Швецова та Вікторія Агафонова. Завдяки цьому сміливому кроку, режисерові вдалося суттєво додати різнобарв’я і динаміки, але при цьому й зберегти фокусування на головному персонажі. І знову (це притаманно також двом попереднім виставам «Terra Іncognita») мінімалізм в сценографії та сюжеті не дає приводу глядачеві перемикнутися на якісь другорядності. Ще однією цікавинкою маріупольської інсценізації був звуковий супровід - до участі був залучений  маріупольський дримбар Andy Toledo. Досвід живого озвучення вистав в Маріуполі поки що використовується мало. А даремно.

Звісно, умовах сценічного мінімалізму вимоги до майстерності акторського складу стають  чи не найголовнішим критерієм успіху чи навпаки провалу всієї вистави. Нелінійна ритмічність та емоційні амплітуди які були закладені в текст драматургом зовсім не спрощують завдання. Проте, на диво, висунути якісь суттєві претензії до роботи артистів дуже важко. Чому на диво? Тому що всі три виконавиці є штатними актрисами академічного театру в Маріуполі, де в репертуарі нічого подібного не пригадується. Цей матеріал справді дав можливість побачити в знайомих артистах досі приховані дивовижні риси. Схоже незвідана земля приносить свої перші скарби.

 

Вистава вийшла емоційно дуже потужною. Актриси зуміли передати безодню відчаю, ненависті, надії та жаху. Разом з тим у в’язкій, інертній атмосфері фатуму, їм вдавалося спричиняти надривні емоційні вибухи, іскри від яких прошивали наскрізь. Навряд чи хтось зміг полишити глядацьку залу зовсім байдужим, анітрохи не пораненим цими уламками. Так чи інакше, здається саме в цьому і можна побачити надзавдання театру – цілити в саме серце.

Іван Станіславський


Оценка: 0    Рейтинг: 0

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


   Версия для печати  
Отправить другу
 
Письмо редактору

 
Мы на YouTube:
 

Комментарии - 0

Ваш комментарий:
Ваше имя:     Введите код с картинки:Архив новостей

Мы в соцсетях

Наши контакты

  • E-mail: mail
  • Связь по телефону:
    • +38 (097) 441 16 29
    • +38 (095) 856 74 11

Нам интересно Ваше мнение

Просмотреть все опросы
Юрий Тернавский Юрий Тернавский общественный деятель

На протяжении всей своей деятельности я призываю всех мариупольцев присоединяться к этому важному делу – помогать другим. Даже несколько гривен, переданные проверенным организациям, смогут исполнить чью­то мечту о необходимых препаратах, одежде или еде. Мы можем гораздо больше и у нас есть на это силы. Достаточно открыть свое сердце для других и не бояться действовать.
2015-04-23