Новостной портал Мариуполя  Логин Логин:......Пароль:...  / Войти ...Регистрация  Напомнить пароль
 Театр    Кино    Литература    Музыка    Искусство  

Новостной сайт Мариуполя

Виставі «Слава героям» чотири роки. Проблеми сприйняття та уроки історії

22 мая 2020 , 17:12

0
2212

Чотири роки тому в маріупольському драматичному відбулась, мабуть найрезонансніша та контроверсійна прем’єра за всю історію нашого театру. 22 травня 2016 року режисер Анатолій Левченко представив спектакль «Слава Героям» за п’єсою українського драматурга Павла Ар’є. Визначною цю виставу зробили дві обставини. «Слава героям» став першим україномовним ігровим спектаклем на сцені театру, який був офіційно «русским» цілу вічність. Другою складовою яка наробила ще більше галасу стала тематика. П’єса показує розкол українського суспільства на «своїх» та «чужих». Головні герої - два чоловіка - ветерани другої світової. Але Остап воював в лавах УПА, а Андрій – Червоної армії.  Про сприйняття спектаклю в місті де масово голосували за проголошення ДНР, про робочі моменти та інше, говорили з виконавцями головних ролей Анатолієм Шевченко (Остап) та Валерієм Сарбеєм (Андрій).

ПЕРША РЕАКЦІЯ

Шевченко. Коли я вперше дізнався що буде такий спектакль, то сприйняв це позитивно і з великим задоволенням взяв в ньому участь. Вважаю що люди повинні знати що герої це не тільки ті хто святкує перемогу 9 травня.  Є й інші, які так само проливали кров та страждали за свою Батьківщину.

Сарбей. Одразу було зрозуміло що п’єса містить потужний конфлікт. Це дуже важливо як для театрального твору. Проте залежно від сценічної інтерпретації багато чого могло змінитися. Як режисер сприйме матеріал, як акторам вдасться розкрити героїв та їх взаємодії? Думав про ось це.

АКТОРСЬКИЙ ІНТЕРЕС

Шевченко. Хотілось покопатися в темі. Герої живуть минулим, в них лишилася одна пам’ять, та й та не завжди приємна. В цьому вони обидва схожі – скалічені люди. Хотілося дійти до джерел, до першопричин травми. Як на мене, то  Валерію Івановичу це вдалося, а от мені не дуже.

Сарбей. Це був дуже незвичний матеріал і я намагався в ньому «поміститися». Як це вийшло… Це судити глядачу. Але в мене лишилось відчуття що чогось не вистачило, десь  недопрацювали. 

ПРО ВАКУУМ ПРОПАГАНДИ ТА ПАЗЗЛИ ПОГЛЯДІВ

Сарбей. В радянські часи все було досить однозначно – бандити, бандерівці – інакше їх не називали. Проте тоді я не відчував ніякої конфронтації. Можливо тому що не шукав нічого такого спеціально. Я навіть бував на західній Україні, але скоріше як турист. В часи незалежної України цензура зникла, з’явилися інші погляди та навіть людські відносини стали будуватися інакше. Ось тоді цей антагонізм проявився у всю міць.

Шевченко. Я зовсім нещодавно дізнався що  капітуляція Німеччини була спочатку підписана в Нідерландах. Про це радянським людям не казали ані в школі, ані в університетах. Але я мав друзів на західній Україні і знав  те, про що не говорили вголос. Люди страждали кожен за свою ідею, хтось за Сталіна та за перемогу комунізму, а хтось за незалежну Україну. Для мене це було зрозуміло і не викликало внутрішнього дисонансу. 

ЯЗЫК І МОВА

Шевченко.  В Маріуполі «Слава героям» став першим в історії театру ігровим спектаклем українською мовою. Але для мене це не було чимось незвичним. Бо я 17 років пропрацював в Дніпропетровському українському театрі.  Для мене це було як рідна мати.

Сарбей. До вистави «Слава героям» я грав на сцені українською лише один раз. В народному театрі ПК «Азовсталі» йшла п’єса «Республіка на колесах» Мамонтова. Це було в 60-х. Я взагалі дивуюся як її тоді дозволили, бо цей матеріал і зараз може наробити галасу. В школі пам’ятаю я вивчав українську мову і навіть отримав вищу оцінку ніж по російській. Але все ж таки російська моя рідна мова і це значить набагато більше. Було дещо складно, але п’єса це готовий текст, його лише треба вивчити.

В ПРОЦЕСІ РОБОТИ

Сарбей. Вистава робилася в скорочені терміни. Спочатку склад зібрався ніби стабільний. Але пізніше Лідія Єршова залишила трупу і довелося на роль Гані вводити Віру Шевцову. Вона не прожила процес від початку, тому, мабуть їй було дуже складно. Взагалі рідко трапляється що підходиш до прем’єри і розумієш – все повністю готово. Але навіть в останніх показах «Слава героям» відчувалось якесь напруження.

Шевченко.  Працювали швидко, на підйомі, на емоціях. Було розуміння що ця робота більше ніж просто театральна вистава, що вона може вплинути на світогляд глядача і має ширші завдання.

ПРЕМ’ЄРА. ВІДГУКИ. СКЛАДНОЩІ СПРИЙНЯТТЯ

Шевченко.  Сама прем’єра пройшла досить добре. А от подальші покази – ні. На жаль у нас таке місто де більшість людей приїхали колись з Росії на шахти та заводи, багато військових пенсіонерів. Ці люди  не сприйняли спектакль.

Сарбей. Все відбулося стрімко. Майже одразу після прем’єри в Маріуполі ми помчали до Києва. Звісно у нас відношення було досить полярне. Ті люди що дивилися п’єсу, мабуть, лишилися задоволені. А ті хто вперлися лише в тему… Сприйняття буле дуже складне і негативу вистачало. Можливо назва відіграла свою роль. Гасло УПА «Слава героям» спровокувало певну реакцію. Частина публіки заздалегідь відкинула виставу. Якби вона називалася більш нейтрально - «Лібертанго» - доля її б напевно була інша. Хоча треба зазначити що ті люди що могли адекватно сприйняти «Слава героям», вони теж не дуже ходили. Зараз маємо ситуацію що спектакль майже не йде. Через занизьку відвідуваність в тому числі.

(прим. авт. Вистава «Слава Героям» загалом йшла в Маріуполі 12 разів. 5 показів в прем’єрному сезоні, 3- в сезоні 2017, і по два покази в сезонах 2018 і 2019 років. В поточному році планувався один показ. Не відбувся через карантин.)

НА ПОЛЮСАХ СВІТОГЛЯДІВ

Сарбей. В Києві зал був повний, глядачі дякували нам. Щодо столичної постановки в «Золотих воротах» чув таку думку що вона вирішена трохи інакше. Там грають молоді хлопці та є комедійна лінія. Він сприймається інакше. Наша ж версія орієнтовна на загострення конфлікту. Цікаво на думку Ар’є яке з прочитань ближче до його бачення.

Шевченко.  Не тільки в Києві, а й в Кропивницькому «Слава героям» пройшов на ура. Велика різниця в аудиторії. Так вийшло що в наших краях радянська пропаганда в’їлася глибше. Не всі можуть сприймати виставу поза ідеологічних штампів минулого.

ЗНАЧЕННЯ ТА ДОЛЯ

Шевченко.  Вистава буде виділятися, тому що в неї вкладена дуже серйозна проблема. Це не комедія, яку подивився і тут же забув. В «Слава героям» перегортаються цілі пласти, історичні, емоційні, світоглядні. Ну і звісно резонанс який виник не дасть їй забутися.

Сарбей.  Публіка виявилась не готова: одночасно  і українська мова і конфліктна тема. Занадто раптово. Тоді це викликало в людях внутрішній опір. І все це лишається до сих пір. Тема яка підіймається в «Слава героям», яке б не було до неї відношення, вона буде актуальною і надалі. Ми живемо в такий непростий, переломний час - військовий конфлікт, політичні та економічні кризи. «Слава героям» можливо і не стане знаковим спектаклем, але він безумовно запам’ятається надовго. В поточному сезоні ця вистава не показувалась і я не знаю що з нею буде далі. Але мені буде дуже шкода якщо «Слава героям» зникне з репертуару.

Іван Станіславський, фото Лев Сандалов


Оценка: 0    Рейтинг: 0

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


   Версия для печати  
Отправить другу
 
Письмо редактору

 
Мы на YouTube:
 

Комментарии - 0

Ваш комментарий:
Ваше имя:     Введите код с картинки:Архив новостей

Мы в соцсетях

Наши контакты

  • E-mail: mail
  • Связь по телефону:
    • +38 (097) 441 16 29
    • +38 (095) 856 74 11

Нам интересно Ваше мнение

Просмотреть все опросы
Владимир Гройсман Владимир Гройсман экс-премьер-министр Украины

Такое впечатление, что у нас появился национальный вид спорта, кто выиграет соревнования из контролирующих структур, и больше будет прессовать бизнес.
2016-08-13