Новостной портал Мариуполя  Логин Логин:......Пароль:...  / Войти ...Регистрация  Напомнить пароль
 Театр    Кино    Литература    Музыка    Искусство  

Новостной сайт Мариуполя

Фігурки на фоні пейзажу років. Вистава Delete в театрі TerraIncognita

6 марта 2021, 12:34

0
1219

27 лютого на сцені театру «TerraIncognita» пройшла прем’єра вистави «Delete» за мотивами п’єси Гарольда Пінтера «Пейзаж» у постановці Анатолія Левченка. Спектакль має екзотичне жанрове визначення - «MemoryPlay» - п’єса пам’яті. Тут навіть буде доречнішим буквальний переклад – гра пам’яті. Бо вистава справді нагадує пазл або шараду.  «Delete» складається зі спогадів двох дійових осіб, а особливості людської пам’яті певним чином визначають форму вистави – replayз паузами та провалами.

За Пінтером головні герої - пара похилого віку Дафф та Бет. У інтерпретації театру «TerraIncognita» це зовсім молоді люди. Ролі виконують Михайло Загреба та Катерина Просолупова. Ця зміна зміщує точку сприйняття всієї історії в оптимістичний бік. Бо згідно з авторським задумом це повинен бути фінальний акт життєвоїдрами. Вечір, сонце сідає, за столом сидять двоє, в них є тільки минуле і, здається, ніякого майбутнього. П’єса  така собі сюжетна матрьошка, бо в реальному часі це навіть не діалог. Уся дія (якщо можна так казати) приховується серед спогадів. Які ще треба інтерпретувати - перетворити суб’єктне сприйняття  в послідовність подій. 

І здається автор ніяк не хоче в цьому допомагати, й навіть навпаки. Він та Вона знаходяться в різних всесвітах і звертаються звідти до… До кого? Він згадує прогулянку по парку біля ставка, зливу та розмову в пабі з незнайомцем про пиво. Вона знаходиться на пляжі біля моря  зі своїм коханим. Пінтер навмисно підсовує зачіпки, щоб ми вдовольнили свій педантизм та зв’язали дві історії в одну, але вони знову йдуть кожна своїм шляхом. Знову герої звертаються ні до кого, їх історії перетасовані немов колода карт що дістаються випадковим чином. Його хід. Її хід. 

З нібито буденної балаканини можна зрозуміти що Він був водієм, Вона – служницею в домі заможного чоловіка. Вона полюбляє малювати, Він переймається за собаку. Вона хотіла дитину, Він зрадив їй з іншою. Вона його не кохала. Проте чому пара мешкає в маєтку свого колишнього роботодавця? Чи обидва не чують один одного, чи тільки хтось один? Що це взагалі? Сповідь? Покаяння? На це відповідей немає, є тільки припущення.

З поміж суперечностей та недомовок можна виловити думку що Він все ж таки усвідомлює реальність, алечомусь залучений до сюрреалістичного дійства.

Драма подається повсякденно-стримано та меланхолічно. Вогонь пристрастей вже відгорів колись давно, а зараз ми бачимо самий попіл оповитий смутком років та журбою скоєних вчинків. Сценічна обкладинка цієї інтимної історії стримана та мінімалістична, а візуальнерішення зводиться до колірного контрасту між Ним і Нею. Цей аскетизм допомагає ігнорувати зовнішні прояви та потрапити в уявний простір спогадів, де власне, все і відбувається. Шлях до розумінняплутає серед фраз, тож глядачам лишається пильно слідкувати за перебігом цього псевдодіалогу. 

Драма  пам’яті звертається до проблем інтерпретації спогадів, відмінностей сприйняття та усвідомлення себе в часі та просторі. Спритний художній прийом наділяє людську уяву функцією конструювати реальність.  «Delete» у виконанні «TerraIncognita» попри зміщення точки сприйняття лишає таке ж саме широченне поле для інтерпретацій яке викроїв Гарольд Пінтер. На ньому легко знайдеться місце і для вашого варіанту дійсності. 

Іван Станіславський

 


Оценка: 0    Рейтинг: 0

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.


   Версия для печати  
Отправить другу
 
Письмо редактору

 
Мы на YouTube:
 

Комментарии - 0

Ваш комментарий:
Ваше имя:     Введите код с картинки:Архив новостей

Мы в соцсетях

Наши контакты

  • E-mail: mail
  • Связь по телефону:
    • +38 (097) 441 16 29
    • +38 (095) 856 74 11

Нам интересно Ваше мнение

Просмотреть все опросы
Юрий Тернавский Юрий Тернавский общественный деятель

"Мариуполь — единственный город Донбасса, где жители встали на его защиту от российских оккупантов."
2014-09-09